Sosyal Medya:

Burçlar (Zodyak) Nedir?

Burç (Zodyak) Nedir?

Zodyak, gökyüzünü on iki bölüme ayıran on iki takımyıldız ve işaretten oluşur. Kozmosun bu parçaları, bağlı oldukları takımyıldız tarafından yönetilir ve zodyakın her bir üyesini oluşturur. Bu on iki bölüm, bağlı oldukları elementler ve yönetildikleri gezegenler tarafından daha da tanımlanır.

Örneğin, güneş yıl boyunca her burçtan geçer ve yaklaşık otuz günde bir meydana gelen önemli değişimlere işaret eder. Bununla birlikte, diğer gezegenler ve ay galaksimizde uçarken, hayatımızı çeşitli zorluklar, nimetler ve duygusal hareketlerle zenginleştirirken değişimin meydana geldiğini de görüyoruz.

Herhangi bir gezegenin altına yerleştirildiği işaret, bize o gök cisminin o anda nasıl hareket ettiğine dair bir fikir verecek ve gün boyunca mücadele etmemiz gereken enerji için bir harita sağlayacaktır.

Zodyak İşaretlerinin Unsurları

Zodyak işaretlerinin her biri bir element tarafından yönetilir: ateş, toprak, hava veya su. Öğelerin her biri farklı güçlü yönler ve eğilimlerle karakterize edilir. Ancak her burcun kendi elementinden nasıl etkilendiği o burcun kendine özgüdür.

Su burçları utangaç, çekingen ve hassas olarak görülür, aynı zamanda sezgisel ve duygularıyla uyum içindedir. Çevrelerindeki insanların duygularına dokunma yeteneği ile doğal empati kurarlar. Sevdiklerini besleyen su burçları, dikkatli olmalılar. Bu duygusallıktan ötürü insanlar fayda sağlayabilir. Su burçları Yengeç, Akrep ve Balık‘tır.

Bu arada ateş işaretleri tutku, yaratıcılık, rekabet gücü ve ilham ile bilinir.

Toprak işaretleri muhafazakar, gerçekçi ve “yerden aşağı” olarak kabul edilir. Onları hayatta öne çıkaran şey sabırdır, çünkü zamanla kişisel veya profesyonel hedefler oluşturmanın önemini anlarlar. Şımartılmayı severler ama aynı şeyi onların sevgisini kazanacak kadar şanslı olan herkes için de yaparlar. Toprak burçları Boğa, Başak ve Oğlak‘tır.

Son olarak, hava burçları rasyonel, sosyal ve entelektüel olarak düşünülür. Bu işarete sahip insanlar doğal olarak arkadaş canlısı, iletişimsel ve analitiktir. Merakları onları mükemmel öğrenciler yapar ve çoğu örgün eğitimini tamamladıktan çok sonra kendi kendini eğitmeye devam eder. Arkadaşlarıyla gelişmeleri takip etmeyi severler, ancak sessizce düşünmek için zaman ayırmaya ve aşırı uyarılma, endişe veya uykusuzluktan kaçınmaya özen göstermeleri gerekir. Hava burçları İkizler, Terazi ve Kova‘dır.

Zodyak Yöneticileri

Zodyak işaretlerinin her biri aynı zamanda bir gezegen veya bir “yönetici” ile ilişkilidir. Bu gezegen, belirli bir burç üzerinde diğer gezegenlerden daha güçlü bir etkiye sahiptir. Burcunuzun başkalarıyla nasıl etkileşime girdiğini, hayata nasıl yaklaştığını ve ilişkiler kurduğunu etkiler. Bir burcun mizacı genellikle gezegensel hükümdarı tarafından tanımlanır ve pasif, saldırgan, muhafazakar, alıcı veya dışa dönük bir kişilik tipini ortaya çıkarır.

Geleneksel gezegenler -Mars, Venüs, Merkür, Satürn ve Jüpiter- hepsi birden fazla işarete hizmet eder. Güneş ve ay sadece Aslan ve Yengeç’e atanır.

Mars tarafından yönetilen burçlar tutkularla motive olma eğilimindedir ve bazen saldırgan veya dürtüsel davranışlara yönelebilir. Merkür tarafından yönetilen burçların doğal bir merakı vardır, bu da onları mükemmel öğrenciler ve iletişimciler yapar. Venüs’ün gezegen yöneticisi olduğu için romantizm, estetik ve lüks için bir arzu görüyoruz. Satürn, yapıya ve düzene değer veren kısıtlı veya geleneksel bir kişilik tipini ortaya çıkarabilir. Jüpiter, yönettiği burçlara iyimserlik ve yaşamdan daha büyük bir enerji bahşeder. Güneş’in Aslan’ı yönetmesi, zodyakın sıcaklığı ve gurur duygusunun bu üyesi için kredilendirilebilir. Ay, Yengeç’in sezgisinden ve besleyici eğilimlerinden sorumludur.

Bu yedi gök cismi, yüzyıllar boyunca yalnızca zodyak’ı yönetti. Ancak gökbilimciler gezegenleri keşfetmeye devam ettikçe, zodyakın bazı üyelerine ikincil veya modern bir cetvel verildi. Plüton, Akreplere getirdiği yoğunluğa göre güç ve dönüşümü temsil eder. Uranüs’ün işleri sarstığı ve Kova burçlarına öngörülemeyen bir unsur getirdiği bilinmektedir. Bu arada, Neptün’ün Balık’ın rüya gibi görünümünden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Modern gezegen yöneticileri, yönettikleri burçlarda önemli rollere sahip olsalar da, her burcun geleneksel gezegenlerini ve bu yöneticilerin birlikte nasıl çalıştığını da hesaba katmak önemlidir.

Burçlarda Haneler (Evler)

Bir gezegen cetveline sahip olmanın yanı sıra, zodyakın her üyesinin doğal yöneticisi olduğu bir “ev”i vardır. Doğum haritanızı daha önce açtıysanız, muhtemelen her biri bir sayı ile ilişkilendirilen on iki bölüme ayrıldığını fark etmişsinizdir. Bu sayılar ev sistemini oluşturur ve doğum haritanızın sırlarını çözmenize yardımcı olacak ek bilgiler verir.

Koç, ilk evin doğal yöneticisi olsa da, yükselen bir Koç değilseniz, kişisel ilk evinizi mutlaka yönetmez. Zodyakın ilk evi her zaman yükselen burcunuz tarafından yönetilir ve benliğin evi olarak bilinir. Fiziksel görünümlerin yanı sıra kimliklerimiz hakkında da bilgi sağlayabilir. Doğumlarımızı çevreleyen bilgileri bile ortaya çıkarabilir.

İkinci ev parayı yönetir ve birinin kendini güvende hissetmesine yardımcı olan şeydir. Bir kişinin nasıl öğrendiği ve iletişim kurduğu ile ilgili bilgiler üçüncü evde bulunabilir, dördüncü evde ise ev hayatınızın hikayesini anlatır. Beşinci ev yaratıcı ifade ve boş zaman aktivitelerini yönetirken, astrologlar birinin günlük rutinleri ve sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için altıncı eve döner. Yedinci evde aşk ve ilişki konuları ön plana çıkarken, sekizinci ev genellikle “seks, ölüm ve vergiler” evi olarak anılır. Ruhsal yollarımız dokuzuncu evde anlaşılabilir ve kariyer yollarımız onuncu evde açılır. Topluluk ve sosyal aktivizmle olan bağlantınız onbirinci evde ve katılmayı sevdiğiniz grup etkinliklerinde bulunacaktır. On ikinci ev, görünmeyen, bilinçaltı ve sırlar.

Doğum haritanızı okurken, haritanızdaki her evin yöneticilerine çok dikkat etmek ve gezegen yerleşimlerinizi ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini not etmek isteyeceksiniz. Ev sistemi, hayatımızın birçok alanını parça parça yorumlamamıza izin veren herhangi bir astroloji okumasının belkemiğidir.

Tropikal ve Yıl Astrolojisi

Tropikal astroloji, tipik olarak batılı astrologlar tarafından uygulanır ve ekinoks ve gündönümlerinin geleneksel tarihleri etrafında şekillenir. Bu hesaplamaları güneşle olan ilişkisine göre bulur. Yıldız astrolojisi, gezegen yerleşimlerini hesaplamak için farklı bir yaklaşım benimser. Dünya’nın kendi ekseni üzerindeki sallanmasını dikkate alır ve güneşimizin sabit doğasına karşı takımyıldızlarımızın hareketine daha fazla dikkat eder.

İnsanlar Astrolojiye Neden İnanır?

İnsanlar, herkes için aynı olmayacak birçok nedenden dolayı astrolojiye inanırlar. Bazıları yüzey düzeyinde bir ilgi duyuyor ve günün neler getirebileceğine dair bir fikir edinmek için günlük burçlarına dönüyor. Diğerleri kendilerini ve etraflarındakileri daha net anlamak için doğum haritalarına kapsamlı dalışlar yaparlar. Evrendeki daha büyük bir gücün biz alçakgönüllü insanlar üzerinde bir etkisi olduğuna dair genel bir inanç var, bu da yollarımızda netlik için göğe dönmemize neden oluyor.

Kategori:

Astroloji

Paylaş :

Ebruli Akademi, astroloji ve tarot eğitimleri vermektedir. Websitesinde yer alan tüm yazı, görsel ve videolar EbruliAstroloji.com ‘a aittir. İzinsiz kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.

Copyright © 2022. Tüm hakları saklıdır.